Celem projektu w 2020 r. jest pełna konserwacja 15 najcenniejszych zabytków rękopiśmiennych (XIV – XVII w.) ze zbiorów OO. Karmelitów na Piasku. Te wyjątkowe dokumenty pergaminowe, stanowiące źródła do historii karmelitów, a także Krakowa i Polski, powstały w latach 1398-1679. Sporządzone zostały dla polskich klasztorów karmelitańskich i są świadectwem ponad 600-letniej obecności karmelitów w Polsce.

Realizacja prac konserwatorskich pozwoli zachować i zabezpieczyć unikatowe obiekty, a zaplanowana zmiana sposobu przechowywania umożliwi ich bezpieczną ekspozycję. Po zakończeniu procesu konserwacji dokumenty zostaną ukazane w kilku filmach poświęconych ich treści, oddziaływaniu, a także formie przygotowania. Docelowo eksponowane będą na wystawie stałej w muzeum klasztornym OO. Karmelitów na Piasku w Krakowie.

Konserwację dokumentów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *